Novinka, vďaka ktorej sa o vás bude hovoriť v médiách

„Dve veci sú na tomto svete isté,“ napísal kedysi americký prezident Benjamin Franklin: „Smrť a dane.“ Ja by som k tomu doplnil ešte tretiu istotu: kdekoľvek sú zákazníci a ich pozornosť, tam prídu marketéri.

Vedeli ste, že internet je médium, ktorému trvalo najmenej času, kým marketéri objavili jeho potenciál? Zatiaľ čo televízii, rádiu, tlači alebo billboardom trvalo desiatky až stovky rokov od svojho vzniku, kým na nich prvý inzerent komunikoval svoje produkty či služby, v online sme to stihli iba za tri roky.

Avšak netrvalo dlho a tej reklamy začalo byť toľko, že sa ľudia na ne sťažovali. A tak vznikol pojem „bannerová slepota“, teda, že tie bannery na webstránkach síce boli, ale návštevníci ich nevnímali. Známa je tiež štúdia istej konzultačnej firmy, ktorá to vďaka nástrojom na sledovanie zraku aj konkrétne odmerala. Ľudia prišli a sústredili sa, prípadne skenovali obsah (červené a žlté polia, tzv. heatmapy), bannerovým pozíciám venovali pozornosť len minimálne.

Zdroj: Nielsen Norman Group, Banner Blindness: The Original Eyetracking Research. Bannerové plochy sú označené v rámikoch.

Viete, čo je na celom tomto výskume vtipné? Že ho robili v roku 2007. Ľudia sa sťažovali na množstvo reklamy ešte pred tým, ako ste si vôbec mohli kúpiť nepreskočiteľné reklamy na YouTube, Facebooku, roky pred tým, ako vznikol vôbec prvý Adblock (nástroj na blokovanie reklamy).

Aké smiešne nám to dnes môže prísť, keďže to boli časy, kedy ešte žiadna sociálna sieť či YouTube nepredávali reklamu a ešte roky trvalo, kým vznikli vôbec prvé blokátory online reklám.

Technológie i formáty za posledných 15 rokov pokročili do úplne inej dimenzie, čo však ostalo rovnaké je správanie ľudí. Tí navštevujú svoje obľúbené weby, aby tam konzumovali obsah, ktorý pre nich redakcie pripravujú.

Z toho je blízko k nápadu – čo keby sa inzercia stala priamo súčasťou obsahu, pre ktorý návštevníci prišli na stránku, ktorý chcú konzumovať? A tak vznikol úplne nový reklamný formát – redakčné zmienky Addmention.

Funguje to nasledovne:

1. Zadávatelia si pozrú na stránke addmention.com ponuku aktuálnych tém, ktorým sa zapojené médiá chystajú venovať.
2. Keď nájdu nejakú obsahovo príbuznú tému, môžu si v nej objednať zmienku, teda, že súčasťou textu alebo videa bude reklama na ich značku alebo produkty.
3. Médiu v objednávke popíšu, čo potrebujú odkomunikovať a aké sú ich očakávania.
4. Redakcia zapracuje zmienku a pošle ju na schválenie.
5. Po odsúhlasení redakcia materiál zverejní a inzerent môže sledovať štatistiky, najčastejšie počet zobrazení a preklikov na stránku, prípadne aj konverzií.

Obvykle majú zmienky podobu odporúčania, napríklad v článku s tipmi na darčeky: „Kvalitná káva je darček, ktorý poteší každého kávičkára. Tú od značky X si zákazníci obľúbili vďaka jej chuti a pôvodu. Naviac ju ponúkajú aj v špeciálnych darčekových baleniach.“

Ukážka zmienky na webe Plnielanu.zoznam.sk v článku vysvetľujúcom, prečo je vhodné vzdelávať sa v každom veku. V texte je uverejnené odporúčanie na štúdium na Digitálnej univerzite. Článok si otvorilo viac ako 3200 ľudí.

Populárne sú tiež citácie, kedy klient vystupuje ako odborný respondent, ktorý odpovedá na otázky redakcie. Tak je aj výsledný článok kvalitnejší pre čitateľa, aj si inzerent buduje pozíciu experta v danej oblasti. Vhodné predovšetkým v oblastiach, kde veľa konkurencie ponúka podobné produkty alebo služby, napríklad bankovníctvo, poisťovníctvo, reality, odborné poradenstvo.

Ukážka citácie klienta na webe Spuntik.zoznam.sk v článku vysvetľujúcom, čo obliecť deťom do školy na jeseň. Text obsahoval aj odporúčanie, aj citáciu, aj obrázok produktu, s preklikom do e-shopu. Mal viac ako 14 000 otvorení.

Výhod takejto formy komunikácie je hneď niekoľko. Klienti šetria čas a peniaze potrebné na vytvorenie obsahu. Ich inzercia je umiestnená vo vysoko relevantných témach, a preto tí ľudia, ktorí sa prekliknú na web zadávateľa (spätné odkazy sú súčasťou všetkých typov predávaných zmienok), tam strávia nadpriemerný čas. Umiestnenie v redakčnom obsahu na stránkach prémiových médií pomáha budovať značku, dôveryhodnosť aj expertízu. V neposlednom rade takáto inzercia pozitívne ovplyvňuje pozície vo vyhľadávačoch, čím si klienti budujú aj dlhodobú organickú návštevnosť.

Pestrú ponuku tém a zapojených médií nájdete na webe addmention.com.

Scroll to Top